Moderní technologie přinesla mnohé změny i do oblasti zářivek, které v podstatě uvítáme v každé domácnosti. Mají totiž vysoce výkonné světlo a jejich spotřeba energie je jeví jako velmi nízká. Především se nainstalují například pod kuchyňskou linku horních dvířek, kde potřebujeme dobře vidět na pracovní plochu kuchyňské desky. Ideální jsou v tomto případu lineární zářivky T5.
zářivková trubice
Obsahují elektronický předřadník, který je skvělý v tom, že vydává neblikající světlo. Navíc přímo do kuchyně odborníci doporučují vybrat i barvu svítivosti, která bude nejvíce podobná dennímu svícení. Pak se člověk nebude cítit tolik unavený, https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DaEMEYK46CvU na práci dobře uvidí a navíc získá přehled o pracovním místě. Některé z prodávaných zářivek jsou nabízeny jako kompletní svítidlo s vestavěným vypínačem, což je velmi praktické.
zářivka v kuchyni

Má svoje nevýhody, ale i klady

Je to hlavně její obsah, kde se setkáme s menším množstvím rtuti. Proto se nikdy po skončení svojí životnosti nesmí odkládat do běžného komunálního odpadu, ale musí se likvidovat pod odborným dohledem, tudíž se odevzdávají na sběrné místo. Samotná konstrukce je zhotovena z měkkého skla a na její vnitřní stranu je nanesena jedna nebo i více vrstev luminoforu, které pak přemění ultrafialové záření na viditelné světlo. Samotná trubice se ale dá velmi snadno rozbít a to rozhodně není nic příjemného. Zářivek je na výběr hned několik druhů, například nabízí světelné zdroje v několika provedení.
zářivková trubice

Nové směrnice

Velká změna nastala vstupem do Evropské Unie, která schválila směrnici o svícení v domácnostech. Od té doby se skutečně trh s nabídkou světelných zdrojů a celkově svítidel hodně změnil a neustále přináší nové a vylepšení výrobky. Například i zářivka se dá zakoupit s ochranným průhledným obalem po celé délce trubice. Je to praktické, jelikož stát se může cokoliv a při náhodném rozbití se zabrání rozptýlení rtuti a střepů do okolního prostředí. Navíc nám nemusí osvěcovat pouze pracovní plochy, ale také například akvária, která jsou pak pěkně viditelná a působí dostatečně relaxačně.