Při každé transakci, kterou je prodej či koupě nemovitosti, většinou přichází ke slovu soudní znalec, který pomůže určit cenu prodávaného majetku pomocí odborného znaleckého posudku.

prodej

 • V souvislosti s nemovitostmi můžete zaslechnout i jiné a našim uším známé pojmy z této oblasti.
  • Známé ale nemusí znamenat, že také přesně víme, co vyjadřují.

Někdy se dávají do úzké souvislosti pojmy

 • odhad tržní ceny
 • tržní ocenění
 • znalecký posudek.

Rozhodně se nenechte zmást. Nejsou to synonyma jedné záležitosti.

 • Jsou tu dokonce dva rozdíly.
  1. Jedním rozdílem je jejich účel.
  2. Druhá odlišnost tkví v tom, kdo tyto záležitosti zpracovává.

Pokud bychom se zaměřili na termín „znalecký posudek“, pak se jedná o dokument, který vypracovává soudní znalec. Což znamená – osoba, kterou jmenuje do této funkce soud nebo Ministerstvo financí. Soudní znalec https://www.hypotekybezregistru.cz/a43-znalecky-posudek/ zcela nezaujatě posoudí stav nemovitosti a její kupní cenu.Stát z následného převodu získává tři procenta z uvedené kupní ceny.

Znalecký posudek je výpověď jen o nemovitosti

Jakým způsobem soudní znalec získá informace o nemovitosti? Jeho povinností je nemovitost navštívit, změřit anebo rozměry získat z výkresů. Zjistí aktuální stav objektu a pak už jen vypočítá cenu. Kupní cena ale nemusí přesně souhlasit s tržní cenou.

podpis smlouvy

 • Kupní cena může být daleko vyšší, ale v některých případech i nižší.

Výpočet se totiž provádí podle vyhlášky, která není pravidelně aktualizovaná. Není tedy v souladu s aktuálním trhem v nemovitostmi. Pokud bychom chtěli pojem „znalecký posudek“ vysvětlit naprostému laikovi, pak by nám na to stačila jedna věta – je to výpověď o tom, jak je příslušná nemovitost stará, z jakého je materiálu a kolik se ho spotřebovalo. Samotný odhad tržní ceny pak plyne z porovnání nemovitostí v dané lokalitě.

4/5 - (1 vote)