Spojené státy americké byly zemí zaslíbenou v dobách osídlování země prvními kolonizátory a druhá významná vlna prosperity přinesla Americe příliv pracovních příležitostí po druhé světové válce. Je to svým způsobem zvláštní kontinent, kromě přelidněných aglomerací je typický obrovskými plochami úrodné půdy v kontrastu s nehostinnými oblastmi Nového Mexika, Utahu, Wyomingu, Idaha, Arizony, Oregonu, Nebrasky, Kansasu, Oklahomy a Nevady. Zatímco Američané obdivují skvostné historické památky hradů a zámků ve střední Evropě, nám může připadat úchvatná cesta po některé z Highway.
americké cedule.jpg

Široká prašná Highway versus krkolomné úzké české okresky

Dostatek levných pohonných hmot a legendární americké automobilky jsou pro nás symbolikou volnosti, čehosi nespoutaného, co tu na českých úzkých okresních silničkách nemůžeme pochopit. Zvláště v hustě osídlené oblasti, kde jedna vesnice střídá druhou v rychlém sledu, a kde si širokou silnici můžeme užít leda tak na dálnici, a to ještě se štěstím, neboť jsou tu každoročně mnohé úseky uzavřeny v důsledku oprav asfaltového povrchu. A tak každý, kdo měl tu čest se po americké Hoghway projet, si dokáže vybavit ten nepopsatelný pocit tamního životního stylu.
cesta usa arizona.jpg

Volná a svobodná padesátá léta

Mnohým z nás tuto jedinečnou atmosféru připomínají retro americké cedule z 50. a 60. let minulého století, tedy z doby, kdy byla tato země považována za symbol volnosti a svobody. V době bez masového rozšíření Internetu měly americké dálnice docela jiné kouzlo a my toužíme se do této doby alespoň na chvíli přenést. Jen na okamžik, třeba ve stylové hospodě, nebo na zahradní pergole, nad psacím stolem v pracovně, v autodílně, na schodišti. Retro styl nás zkrátka dostal svou nostalgickou vzpomínkou na časy, kdy lidstvo nespojoval Internet, a přesto měli lidé tehdy k sobě blíž.