Již malé dítě umí brzy ovládat televizi, tablet, hraje si s mobilem rodičů. I když se tomu rodiče mnohdy brání, pouští mu „alespoň“ pohádky a písničky na YouTube. Zkrátka v dnešní době internet a elektronika do našich životů patří a nebylo by asi ani dobře zcela ji z života našich dětí vyřadit, protože bude jednou jistě i součástí jejich studijních a pracovních životů. Je ale dobré, když je naučíme s daným prostředím pracovat a co nejdříve jim nastavíme určitá pravidla a hranice.
kluk s tabletem

Na internetu můžete najít i různé projekty a výukové materiály, které se zabývají dětmi online, a kde najdete inspiraci na to, co probrat, případně co jim můžete přímo pustit. Na co byste se tedy měli zaměřit a na co byste měli brát zřetel?

Koho vaše dítě sleduje, co hraje za počítačové hry, nemělo by to být nic násilného, vulgárního a narušujících pravidla slušného chování a etiky. Spousta her je pro děti velice nevhodných, přesto rodiče mnohdy netuší, co jejich dítě hraje.

Kolik času na internetu tráví. Je vhodné co nejdříve nastavit pravidla, kolik času denně může u počítače či mobilu sedět. To vše je i na vás, věnujte se svým dětem, trvejte na každodenním pobytu venku, sportujte společně, čtěte knihy!
myšlenky holčičky

Poučte ho o bezpečnosti jeho pohybu na internetu. Tedy dítě by mělo vědět, že nemá nikomu cizímu sdělovat jakékoliv osobní informace o své osobě, posílat nikomu fotky, říkat kde se pohybuje nebo kde bydlí. Promluvte si také o kyberšikaně, a to z obou stran. Vysvětlete, jak anonymní prostředí svádí často ke kritice a nevhodnému chování, snažte se mu vštěpovat, proč se takové věci nedělají a jaký to může mít na postiženého dopad. Stejně tak se snažte hlídat, zda dítě není obětí kyberšikany a čas od času s ním promluvte o tom, co na internetu dělá a jak to vypadá, abyste získali vhled do toho, zda se ho to netýká.

Vysvětlujte, že ne vše, co vidí online je reálné nebo správné. Tudíž nesnažit se vyrovnat někomu, kdo se prezentuje online upravenými fotkami, to se týká hlavně dívek. Nezkoušet různé nebezpečné kousky, které někdo sdílí natočené na videu.

Pokud vaše dítě chce být dokonce na druhé straně, to znamená tím, kdo tvoří obsah pro internet, například natáčet videa, je důležité ho upozornit na to, že se setká i s velkou dávkou kritiky, často nepřiměřené, a s nevhodnými komentáři. To vše může malé dítě negativně poznamenat, tedy ho předem poučit o možných dopadech.